Lehet a szoftvereket szabadalmaztatni? Ha nem lehet, akkor hogyan helyezhetők a szabadalomhoz hasonló jogi oltalom alá? A szoftverszabadalom vajon létező jogi fogalom?
A szoftverek a szerzői jog hatálya tartozó szellemi alkotások, ezért jogi védelmük a szerzői művekre érvényes szabályok szerint alakul Magyarországon. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szoftverként a számítógépes program bármilyen formában (forráskódban, tárgykódban) rögzített formáját, és az ehhez tartozó dokumentációt érti. A szerzői jog sajátossága, hogy az oltalom keletkezéséhez nem szükséges külön eljárás lefolytatása. A szoftverek esetén is ez a feltétel érvényesül, azaz a szoftver létrehozását követően, a szerzői jogi törvény alapján, automatikusan jogi védelem alatt alá kerül. Az oltalom időtartama a szoftver nyilvánosságra hozatalát követő 70 év, és a magyarországi oltalom az ún. Berni Egyezmény alapján nemzetközi szintre is kiterjeszthető.
A szerzői jogi védelem a gyakorlatban a szabadalmi oltalomhoz hasonló jogi eszközökkel érvényesíthető, amelyhez az azonosíthatóság, és a bizonyíthatóság biztosítása szükséges. Miért és hogyan teljesíthetők ezek a feltételek:
- A szoftverre vonatkozó szerzői jogi oltalom a szerzőt vagy a jogutódját illeti meg. Az oltalom érvényesíthetőségéhez ezért a szoftvert, valamint a szerzőt és/vagy a jogutódját azonosíthatóvá és összekapcsolhatóvá kell tenni. Ehhez a szoftvert egy ún. műpéldányban „rögzíteni” szükséges, a jogi védelem érdemi informatikai, és jogi határainak „kijelölése” céljából. Ezt követően meg kell teremteni a szoftver szerzővel vagy a jogutóddal való kapcsolatát, mert ez teszi egyértelművé, hogy az oltalom, és az abból következő jogok kinek a javára állnak fenn. Ez a műpéldányhoz csatolt nyilatkozattal és/vagy szerződéssel lehetséges.
- A szoftverekkel kapcsolatos jogérvényesítés gyakori kihívása, hogy a vitázó felek állításaikat nem tudják megfelelő eszközökkel alátámasztani, bizonyítani. Ehhez nyújthat segítséget az önkéntes műnyilvántartásba vétel lehetősége. Az eljárás során a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala egy tanúsítványt bocsát ki a kérelmező részére, amelyben igazolja a szoftver műpéldány szerinti rendelkezésre állását, valamint azt, hogy a kérelmező a saját tulajdonaként nyilatkozott a műpéldányban foglalt szoftverről. A nyilvántartásba vétel ténye (nem a szoftver tartalma!) hivatalosan is közzétételre kerül a célra kialakított nyilvántartásban. Az eljárás során létrejött okiratok és mellékleteik megfelelő módon tudják biztosítani a szoftverrel kapcsolatos bizonyíthatósági feltételeket.
A szoftver akkor nem szabadalmazható, a szoftverszabadalom nem működő út? A rövid válasz: önállóan nem. Ugyanakkor azt is hozzá kell tennünk, hogy a szoftver jogi védelme a szerzői jog rendszerében teljesen megoldott. A szerzői jogvédelem megfelelő oltalmat biztosít a szoftverre. A létrejövő jogi oltalom időbeli és földrajzi korlátjai a szabadalomnál szélesebb körűek. A szoftver védelme pedig szerzői jogi alapon ugyanúgy kikényszeríthető, mint egy szabadalommal védett találmány esetén.
Ha szeretne többet megtudni az szoftverek jogi védelméről, segítséget szeretne kérni az azonosíthatóság és a bizonyíthatóság feltételeinek teljesítéséről, az önkéntes műnyilvántartás rendszeréről, esetleg érdeklik azok a megoldások, amelyek részeként a szoftver is lehet szabadalmi oltalom tárgya, kérjen segítséget szabadalmi ügyvivőktől. Szabadalmi ügyvivőként készséggel állunk rendelkezésére!